"მთის ნობათი " მეორე დონის კოოპერატივია, მასში სამი სხვადასხვა კოოპერატივია გაერთიანებული: „ხვამლი“, „ალპური ნექტარი“ და „სვანური ფუტკარი“.
სამივე კოოპერატივი ცაგერისა და ლენტეხის რაიონებში მეფუტკრეობას მისდევს.
ENPARD-ის პროექტში მონაწილეობამ კოპერატივების შრომა იოლი გახადა, რადგან მათ გადაეცათ სკების მომთაბარეობისათვის საჭირო სატვირთო ავტომანქანები და თაფლის გადამუშავებისთვის საჭირო დანადგარები.
"მთის ნობათის" მიერ წარმოებული თაფლი დივცერსიფიცირებულია: აკაციის, წაბლის, ალპური ყვავილების, შერეული. მომხმარებელს აღნიშნული პროდუქტი დაფასოებული და ლამაზად შეფუთული სახით მიეწოდება.
კოოპერატივის წევრი მეფუტკრეები თანამედროვე, სურსათის ეროვნული სააგენტოს მიერ დაშვებული სტანდარტებით უვლიან საფუტკრეებს, რაც პროდუქციის ერთგვაროვნებასა და ხარისხს განაპირობებს.

The cooperative “Mtis Nobati” is a second-level cooperative which consists of three different cooperatives working on beekeeping and producing honey:  "Khvamli ", "Alpuri neqtari" and "Svanuri putkari".
All three cooperatives running   beekeeping in Tsageri and Lentekhi districts.
Participation in the ENPARD project made it easier for the farmers to provide the trucks needed for the cesional transportation of bee families  and the equipment needed for honey processing.
The honey produced by "Mtis Nobati" is produsing different sorts of huney: acacia, chestnut, alpine flower, mixed. The product is packaged and labled.
A member of the cooperative beekeepers are prescribed by the modern, foodstuffs by the National Food Agency, which prescribes the uniformity and quality of the product.