კოოპერატივი „თაფლი კოლხური“ „კოოპერატივების ფონდი“-ს ახალი წევრია, რომელიც 2015 წლიდან მისდევს მეფუტკრეობას სოფელ დიდინეძში, ზუგდიდი. კოოპერატივი შედგება 11 ფერმერისგან, მათ შორის 4 ქალია.
ამჟამად კოოპერატივის წევრები 1000-მდე ფუტკრის ოჯახს უვლის. აღსანიშნავია, რომ კოოპერატივის წევრებს ისინი განაწილებული ჰყავთ საქართველოს ადმინისტრაციულ გამყოფ ხაზთან მდებარე სოფლებში: რუხი და შამგონა. ასევე, საქართველოს მაღალმთიანი რეგიონის, მესტიის მუნიციპალიტეტის სოფელ ხუბერში.
კოოპერატივის წევრები ფუტკრისგან აწარმოებენ ნატურალურ, ხარისხიან და მრავალფეროვან პროდუქტებს: თაფლი, ფუტკრის სადედე რძე, ჭეო, ფუტკრის შხამი, დიდნდგელი. მათ მიერ წარმოებული პროდუქტები ძალიან სასარგებლო ადამიანის ჯანმრთელობისთვის.
კოოპერატივი “თაფლი კოლხური” „კოოპერატივის ფონდს“ 2019 წლის ბოლოს შემოუერთდა და მიღებული დაფინანსებით ფუტკრის რძის წარმოება და დედა ფუტკრების სელექციის მიმართულება გააფართოვა.
კოოპერატივ „თაფლი კოლხური“-ს წევრი მეფუტკრეები ორიენტირებულნი არიან განვითარებაზე და ცოდნის გაღრმავებაზე არსებულ დარგში. სწორედ ამიტომ, ისინი სხვადასხვა პროექტებსა და პროგრამებში იღებენ მონაწილეობას, მათ შორის მეფუტკრეობის სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივების ხელშეწყობის სახელმწიფო პროგრამა, USAID-ის პროექტი ზრდა , UNDP-ის პროგრამები. ამასთან ერთად, კოოპერატივის 3 წევრს გავლილი აქვს მოდულური ტრენინგები მეფუტკრეობაში და მიღებული აქვთ ექსპერტ-მეფუტკრის სერტიფიკატი.
პროდუქტის პოპულარიზაციისა და უკეთ რეალიზაციის მიზნით, კოოპერატივის წევრები აქტიურად არიან ჩართულნი სხვადასხვა სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის გამოფენა-გაყიდვებში. მათ სურთ, რომ თავიანთი ფუტკრისგან წარმოებული ნატურალური და გემრიელი პროდუქტი მთლიანად საქართველოს გააცნონ.
აღსანიშნავია ისიც, რომ კოოპერატივის წევრები ცდილობენ მეტი სარგებელი მოუტანონ თავიანთ თემსა და სრულიად საქართველოს მოსახლეობას. აქედან გამომდინარე, ისინი მონაწილეობას იღებენ საქველმოქმედო ღონისძიებებშიც.
მომავალში კოოპერატივს დიდი და საინტერესო გეგმები აქვს. სიახლეებისა და თანამედროვე ტექნოლოგიების დანერგვით, მისი წევრები მისწრაფიან უკეთესი და პოზიტიური ცვლილებებისკენ როგორც თავიანთი ოჯახებისთვის, ასევე თემის განვითარებისთვისაც.

Name : Tafli Kolkhuri
Cooperative `Tafli Kolkhuri` is a new member of the `Cooperative Fund` from the village of Didinedzi, Zugdidi, which has been engaged in beekeeping since 2015. The cooperative consists of 15 farmers including 4women.
Currently, the cooperative looks after about 800 bee families. It should be noted that the members of the cooperative have placed them in the villages near the administrative dividing line of Georgia: Rukhi and Shamgona. Also in the village of Khuberi, Mestia Municipality which is Georgia's high mountainous region.
The members of the cooperative produce various natural and high quality products of bees: honey, bee milk, Tcheo, bee poison and so on.  The products produced by them are very useful for human health.
Cooperative `Tafli Kolkhuri` joined the `Cooperative Fund` at the end of 2019 and with the received funding it expanded the production of bee milk and the direction of selection of mother bees.
The member beekeepers of the cooperative `Tafli Kolkhuri` are focused on development and improvement of knowledge in the field. That is why they participate in different projects and programs, including the state program to support beekeeping agricultural cooperatives, USAID’s project Zrda, programs of UNDP. In addition, 3 members of the cooperative attended training in beekeeping and have received a beekeeper's certificate as experts.
For better selling and popularization of their products, the members of the cooperative are actively involved in exhibitions and sales of various agricultural products. They want to introduce the natural and delicious product made from their bees to whole Georgia.
It is noteworthy that the members of the cooperative are trying to bring more benefits to their community and the entire population of Georgia. Therefore, they also participate in charity events.
In the future, the cooperative has big and interesting plans. With the introduction of innovative methods and modern technology, its members strive for better and more positive changes for both their families and its community development as well.