კოოპერატივი „ნერგების“ მთავარი საქმიანობაა მენერგეობა, მევენახეობა-მეღვინეობა.  მათ გაშენებული აქვთ უსახელაურისა და ცოლიკაურის ვენახები.
კოოპერატივი არამარტო საკუთარი ბიზნესისთვის, სოფლისთვისაც სასარგებლო საქმეს აკეთებს .გამოჰყავს ენდემური ყურძნის ჯიშები.
თავდაპირველად კოოპერატივის წევრი ფერმერების   ძირითად საქმიანობას მხოლოდ მენერგეობა წარმოადგენდა.შემდეგ ჯგუფის წევრებმა გადაწყვიტეს  ღვინის წარმოება დაეწყოთ. საკუთარი სახსრებით ისინი ღვინოს მხოლოდ საკუთარ მარნებში,  ოჯახური წესით აყენებდნენ.
პროექტის საშუალებით კოოპერატივმა შეიძინა  ღვინის წარხნისათვის საჭირო ყველა დანადგარი და მოწყობილობა, შენობა კი  წევრი ფერმერების თანამონაწილეობით აშენდა- „ნერგების“ მეურნეობას მცირე ზომის ევროპული ქარხანა შეემატა.  კოოპერატივს უკვე საშუალება აქვს, რომ თავად მოახდინოს ყურძნის გადამუშავება და ბოთლებში ჩამოსხმა. კოოპერატივს, სხვადასხვა სამუშაობის შესასრულებლად  მიმდებარე სოფლების მოსახლეობა ჰყავს დასაქმებული.
მომავალში კოოპერატივი ყურძნის მეტ მოსავალს ელოდება და გაფართოებას გეგმავს, რათა ცოლიკაურისა და უსახელოურის ჯიშის ყურძნის ათვისება და 150 ტონამდე ყურძნის გადამუშავება შეძლოს.  ამისთვის კი უფრო დიდი ტერიტორია და გადამამუშავებელი და შესანახი აგრეგატები ესაჭიროება.
„ცისტერნებით მხოლოდ 14-15 ტონა ღვინის მასალის შენახვა შეგვიძლია დღევანდელი საშუალებებით. ჩვენ გვესაჭროება 50-60 ტონამდე თეთრი ყურძნისთვის ცოლიკოურისთვის ავზები, ცისტერნები, სპეციალური პრესი და შესანახი სისტემა."
კოოპერატივი ყურძნის გარკვეულ რაოდენობას ადგილობრივი მოსახლეობისგანაც ყიდულობს, რითაც მათ რეალიზაციაში ეხმარება.

The main activity of the cooperative "nergebi" in the Tsagery municipality is viticulture and wine making. They have Usakhelauri and Tsolikauri vineyards.Its endemic grape varieties.
Initially, the main activity of the cooperative farmers was only grapes seedling production. After the group members decided to start wine production. With their own funds, they made wine only in their own cellers.
Through the project, the cooperative acquired all the equipment needed for wine, and the was built with the participation of member farmers - a small European factory was added to the "seedlings" farm. The cooperative has the ability to produce grape and bottle itself. The cooperative is employed by the population of adjoining villages to perform various works.
In the future, the cooperative is waiting for more harvest of grapes and plans to expand the grapes of grapes and grapes and make up to 150 tons of grapes. This requires a larger area and processing and storage aggregates.
"Only 14-15 tons of wine can be stored by cisterns. We have 50-60 tons of grapes for Tsolikouri tanks, cisterns, special press and storage system. "
The cooperative buys a certain number of grapes from the local population and helps them to realize it.