„გვესოს ფერმა„ 2017 წელს შეიქმნა ცაგერის მუნიციპალიტეტის ისტორიულ სოფელ გვესოში. ამჟამად კოოპერატივში 5 ფერმერია გაწევრიანებული, მათ შორის 3 ქალია. „გვესოს ფერმა„ „კოოპერატივების ფონდი„-ს ახალი წევრია და გაერთიანებას 2020 წლის დასაწყისში შემოუერთდა.
კოოპერატივი თიხის რძის პროდუქტებს აწარმოებს, რომელებიც უამრავი სასარგებლო და სამკურნალო თვისებებით გამოირჩევა. კოოპერატივის მიერ წარმოებული ყველი, ხაჭო, ნადუღი ბიოლოგიურად სუფთაა და მომხმარებლებში დიდი პოპულარობით სარგებლობს.
„გვესოს ფერმა„-ს ამჟამად 300 სული თხა ჰყავს, რომელიც თავდაპირველად ევროკავშირის ENPARD პროგრამის დახმარებით შეიძინა, ხოლო შემდგომში თვითონ მოახერხა პირუტყვის გამრავლება. კოოპერატივს სახელმწიფო პროგრამით რძის გადამამუშავებელი ხაზი გადაეცა, ხოლო საწარმოს აშენება საკუთარი თანადაფინანსებით მოახერხა.
მაღალმთიანი რეგიონის მკაცრი კლიმატი კოოპერატივ „გვესოს ფერმა„-სთვის ერთ-ერთი გამოწვევაა, რასაც წარმატებით უმკლავდება.
კოოპერატივი პროდუქტის რეალიზებას თბილისის რამოდენიმე მაღაზიასა და რესტორანში ახორციელებს. 2020 წლიდან კოოპერატივმა მეხორცული მიმართულებითაც დაიწყეს მუშაობა. მათი მიზანია ფერმის გაფართოება და საქონლის ჯიშთა გაუმჯობესება.
კოოპერატივი ორიენტირებულია სიახლეების დანერგვაზე და ცდილობს თანამედროვე ტექნოლოგიებზე დაყრდნობით განავითაროს ბიზნესი და დაეხმარონ თემს.
კოოპერატივ „გვესოს ფერმა„-ს წევრებს მომავალში ძალიან დიდი გეგმები აქვთ. მათთვის მნიშვნელოვანია შემოსავლის გაზრდა ნაკლები დანახარჯებით. მისი წევრები ენთუზიაზმით ცდილობენ მონაწილეობა მიიღონ სხვადასხვა პოექტებში, რათა გაიღრმავონ ცოდნა და შეიძინონ მეტი გამოცდილება თავიან სფეროში. ამ კუთხით ტრენინგებიც აქვთ გავლილი და საკმაოდ ბევრი რამაც ისწავლეს.

Gveso’s Farm” is producing heathy goat milk products. Cooperative was established in 2017 in the historic village of Gveso in Tsageri Municipality. Currently cooperative unites 5 farmers, including 3 women. “Gvesos Ferma” is a new member of the Cooperative Fund and joined the union in early 2020.
Goat's milk products have many useful and healing features. Cheese, cottage cheese, Nadughi produced by the cooperative are biologically clean and are very popular among costumers.
Gveso’s Farm” currently has 300 goats, initially purchased in the framework of the EU's ENPARD program, and then has breed the cattle by itself. Under the state program, the cooperative was provided with a milk processing line and managed to build the factory by co-financing.
The strict climate of the high mountainous region is one of the challenges for “Gveso’s Farm” however the cooperative is successfully coping with it.
Gveso’s Farm” successfully sells its products in several shops and restaurants in Tbilisi. The cooperative also started mean production since 2020. They plan to increase number of cattle in the farm and improve the variety of goat.
Gveso’s Farm” is focused on to adopt innovations and trying to develop businesses based on modern technologies and support their community.
The cooperative has huge plans in future. It is important for its members to increase income with a lower cost. Its members enthusiastically participating in a variety of projects to improve their knowledge and gain more experience in their field. They have also attending the training in this area and focusing their skills development.