კოოპერატივი „ქულბაქის“ უბრალო სატბორე მეურნეობა წარმატებულ ბიზნესად იქცა. ბუნებრივი რესურსების სწორი გამოყენებით, „ქულბაქმა“, რომელიც ლეჩხუმში მდებარეობს მოახერხა თავისი ტერიტორია განევითარებინა, მათ შორის ტურიზმის კუთხით. კოოპერატივი კალმახს ბუნებრივ პირობებში აწარმოებს და მასზე მოთხოვნა საკმაოდ დიდია.
„ქულბაქის “ წევრი ფერმერები კალმახის მოშენებას 1989 წლიდან ეწეოდნენ, მაგრამ კოოპერატივად 2014 წელს ჩამოყალიბდნენ. ახლა „ქულბაქში“ 3 ქალბატონი და 2 მამაკაცია გაწევრიანებული. სანამ პროგრამაში მიიღებდნენ მონაწილეობას, ტბის ტერიტორია გასუფთავებას საჭიროებდა. კოოეპრატივს საკმარისი ტექნიკა და საშუალება არ გააჩნდა. შემოდგომით უხვი ნალექის მოსვლის დროს, ტერიტორია და მასთან მისასვლელი გზები იტბორებოდა. მწირი იყო თევზის რაოდენობა და მისი რეალიზაცია მხოლოდ ადგილობრივ მცირე ზომის ბაზარზე ხდებოდა.
დღეს ქულბაქში შეცვლილი გარემო დაგხვდებათ. პროექტის მხარდაჭერით, მთელი ტერიტორიის გამოყენება მოხერხდა. გასუფთავდა ტბა, დაემატა სადედე ტბორი, სარეალიზაციო თევზებისთვის წონის მიხედვით დაყოფილი აუზები , ლიფსიტის გამოსაყვანი ინკუბატორი, კოოპერატივს თევზის დისტირბუციისათვის გადაეცა ორხიდიანი მანქანა.
დღეს უკვე ქულბაქისა და მისი ნატურალური კალმახის ამბავი არა მარტო რაიონში, არამედ ლეჩხუმის გარეთაც ცნობილია.
ქულბაქმა აგროტურიზმის მიმართულებითაც სერიოზული ნაბიჯები გადადგა. ამჟამად ტერიტორიაზე 2 სასტუმრო ფუნქციონირებს. მოწესრიგებულია კვების საკითხი. ტურისტებისათვის გამრთულია სათევზაო, ნავით და ცხენებით სასეირნო ინფრასტრუქტურა.

The plain fish pond of the cooperative "Kulbaki" turned into a successful trout business. With right use of its natural conditions, "Kulbaki", located in Lechkhumi, managed to develop its surrounding area, including tourism. The cooperative produces organic trout raised in natural conditions.
"Kulbaki" had been owning the fish pond since 1989, but its members formed the cooperative in 2014. Now "kulbaki" united 3 women and 2 men. Before taking part in the program, the fish pond territory needed cleaning. But the cooperative didn;t have enough means and technical capacities. There was a danger of heavy rains during the fall. The amount of fish was also little and could supply small market.
Territory of "kulbaki" looks different now. With the support from the program, the big area was fully used: the pond was cleaned from the wood and tree branches which covered most of it. Several small ponds were provided for mother trouts and different sizes of small ponds for the trout, according to their size. The cooperative was also given a truck, necessary for transporting the fish in bad road conditions.
Nowadays, "Kulbaki" and its natural trout is known outside lechkhumi region.
The economic conditions of rhe cooperative has improved. If before, the fish was little and the clients, now the cooperative produces 30-40 tones of fish and is able to supply across the whole Georgia. "Kulbaki" owns its on fishery and produces its baby fish. In the future, they plan to add caviar production.
Taking part in state progra, "Kulbaki" built a small hotel on lake territory which has large prospects in tourism sector, and the cooperative also moves forward: "we saw the real results of our work, and then we'll be able to respong all demands of the market".