ანა კილასონიძე ოთხი მცირეწლოვანი შვილის დედაა, რომელიც ლაგოდეხის სოფელ კართუბანში ცხოვრობს. სოფელში ორი ბაღია, სადაც მუდმივად ტარდება ზეიმები და შესაბამისად, საკარნავალო ფორმებზე დიდი მოთხოვნაა. ვინაიდან სოფელში არ არსებობდა შესაბამისი მომსახურება, ადგილობრივი მაცხოვრებლები ქალაქ ლაგოდეხში მიდიოდნენ საზეიმო კაბების და აქსესუარების შესაძინად. ანა დიდი ხანია დაინტერესებულია სხვადასხვა აქსესუარის და საკარნავალო ტანსაცმლის დამზადებით და ყოველთვის სურდა ამ საქმის დაწყება, თუმცა ამისთვის საკმარისი ფინანსური რესურსი არ გააჩნდა.
სამკერვალოს გახსნის მიზნის, ანამ გაეროს ქალთა ორგანიზაციის მიერ მხარდაჭერილ ქალთა ეკონომიკური გაძლიერების პროექტში მიიღო მონაწილეობა. „პროექტმა ძალიან დამაინტერესა და აქტიურად ჩავერთე მიმდინარე პროცესებში, ვესწრებოდი შეხვედრებს და ვითვალისწინებდი პროექტის გუნდის რჩევებს“. პროექტის დახმარებით, ანამ დიდი ხნის ოცნება აიხდინა და ორი საკერავი მანქანა შეიძინა, ასევე სხვა წვრილმანი მასალები. ამასთან ერთად, დამატებით თავისი თანხებიც გამოყო და ახლა აქტიურად მისდევს სამკერვალო საქმიანობას. უკვე მომხმარებლებიც ჰყავს და თანდათან გაფართოვებაზეც ფიქრობს. ანა ყოველდღე ზრუნავს თავისი პროდუქციის ხარისის ზრდაზე და მომხმარებელს მრავალფეროვან არჩევანს სთავაზობს: სხვადასხვა მასალისგან დამზადებული სამაჯურები, ყელსაბამები და საყურეები; თმის აქსესუარები; ლამაზად გაფორმებული კაბები და ა.შ.
საბოლოოდ, ანა ძალიან კმაყოფილია პროექტით და თვლის რომ ბევრი ასეთი ინიციატივა უნდა განხორციელდეს სოფლებში, რათა ქალები გააქტიურდნენ და გაძლიერდნენ: „სამწუხაროდ, სოფლებში ქალი უიმედოდ არის. ვთვლი რომ, რაც უფრო მეტი ქალთა ეკონომიკური ხელშეწყობის პროექტი განხორციელდება, მით უფრო განვითარდება სოფელი“.
მომავალში ანა, შვილების გაზრდასთან ერთად, ცალკე შენობაში აპირებს სამკერვალო საწარმოს გახსნას და სხვა ქალებსაც დაასაქმებს. ვინაიდან მისი ამჟამინდელი საქმიანობა ძირითადად აქსესუარებს მოიცავს, მომავალში ანას სურს რომ უფრო მეტი დრო დაუთმოს საკარნავალო კაბებისა და ფორმების დიზაინს. ახლა უკვე მომავალს დიდი იმედით უყურებს.

Women for Strengthening their Families - Ana`s Story
Ana Kilasonidze is a mother of four young children from the village of Kartubani in Lagodekhi municipality. There are two kindergartens in the village where children often have a small celebration days and there is a great demand of carnival clothes. Since there was no relevant service in Kartubani village, the locals had to go to the center of Lagodekhi to buy carnival clothes and accessories. Ana has been interested in making various accessories and carnival clothing for a long time and always wanted to start this business, although she did not have enough financial resources for it.
In order to open a sewing enterprise, Ana participated in a project on Women's Economic Empowerment project supported by the UN Women. “I found the project very interesting and have been actively involved in its ongoing processes, attended meetings and took into consideration all project team’s advices”. The project helped Ana to make her dream come true and she purchased two sewing machines, as well as other materials for starting the business. In addition, she has also contributed her own resources and now she’s actively involved in an entrepreneurial career. Ana already has customers and wants to expand her business step by step. Everyday Ana thinks to improve the quality of her production and offers her costumers various interesting choices: bracelets, necklaces and earrings made of different materials; headbands; beautifully decorated dresses, etc.
Finally, Ana is very pleased with the initiative and believes such projects should be implemented in the villages in order to become women more active and empowered: “Unfortunately, women in the villages are hopeless. If more women's economic empowerment projects are implemented the villages will be more developed”.
In future, along with raising her children, Ana plans to open a sewing enterprise in a special building out of her home and employ other women as well. Since her current business includes mainly accessories, in future she will spend more time for designing carnival dresses and uniforms. Now Ana has a hope for a better future.