ნაირა ღუზარაული მრავალშვილიანი დედაა ახმეტის რაიონის შორეულ სოფელ ომალოდან. სოციალურად დაუცველი ოჯახის შემოსავლის ძირითადი წყარო მებოსტნეობაა. ნაირა მეუღლესთან ერთად ზრუნავს დედამთილსა და რვა შვილის კეთილდღეობაზე, თუმცა მებოსტნეობისგან მიღებული შემოსავალი არ არის საკმარისი მრავალშვილიანი ოჯახისთვის. სწორედ ამიტომ, ნაირამ გადაწყვიტა დამატებითი საქმე წამოეწყო და ფინანსურად დახმარებოდა ოჯახს. მას ჭრა-კერვა ეხერხებოდა და ყოველთვის უნდოდა სამკერვალო გაეხსნა.
უკეთესი მომავლის იმედით, ნაირამ გაეროს ქალთა ორგანიზაციის მიერ მხარდაჭერილ ქალთა ეკონომიკური გაძლიერების პროექტში მიიღო მონაწილეობა. პროექტის ფარგლებში, ნაირამ ორი საკერავი მანქანა, მაგიდა და სკამი შეიძინა. ამის შემდეგ, სახლში ერთი პატარა ოთახი გამოყო სამკერვალოსთვის და დიდი ენთუზიაზმით შეუდგა ცხოვრების ახალი ეტაპის დაწყებას. განვითარების და ხელობის დახვეწის მიზნით, პროექტის ფარგლებში მან ჭრა-კერვის კურსიც გაიარა. „კურსებზე დასწრება ჩემთვის დიდი ბედნიერება იყო და ძალიან კმაყოფილი ვარ. ახლა უფრო გავიღრმავე ცოდნა და შემიძლია უკეთესი სერვისი შევთავაზო მომხმარებელს“. მიუხედავად იმისა, რომ ნაირა მრავალშვილიანი დედაა და მუდამ ჩართულია ოჯახის საქმეებში, ის ახერხებს დროის დათმობას სამკერვალო ბიზნესისთვის და უკვე ოთხი თვეა მცირე შეკვეთებს იღებს სოფლის მაცხოვრებლებისგან. „პროექტის დახმარებით ცხოვრებას უფრო პოზიტიურად და იმედიანად შევხედე“.
ნაირა, ჩვეულებისამებრ აპირებდა თავისი საქმიანობის გაგრძელებას, თუმცა იძულებული გახდა ყურადღება სხვა, ამ დროისთვის მეტად მნიშვნელოვან რამეზე გადაეტანა. ქვეყანაში გავრცელებული კოვიდ-19 პანდემიის გამო თემში პირბადეების დეფიციტი შეიქმნა. სწორედ ამიტომ, ნაირამ მრავალჯერადი მოხმარების პირბადეების კერვა დაიწყო და უსასყიდლოდ გაანაწილა ოცი პირბადე დაახლოებით ექვს ადგილობრივ ოჯახში. „მინდოდა ჩემი წვლილი შემეტანა ამ გაჭირვების დროს და მაქსიმალურად დავხმარებოდი ჩემს ხალხს“. სამწუხაროდ ბევრად მეტის შეკერვა სურდა ნაირას, თუმცა ამისთვის საკმარისი მასალა არ ჰქონდა.
ნაირა ეთნიკური უმცირესობის ჯგუფს მიეკუთვნება და კარგად ესმის, რამდენად მნიშვნელოვანია ქალის როლი ოჯახში. „ქალს ყოველთვის უნდა ჰქონდეს თავისი შემოსავალი და უნდა იყოს დამოუკიდებელი, ძლიერი. სოფლებში მცხოვრებ ქალებს განსაკუთრებით სჭირდებათ დახმარება, ვინაიდან მეტად შეზღუდულები არიან და არ აქვთ დასაქმების პერსპექტივა“.

Naira Ghuzarauli, a mother of eight children lives in the remote village of Omalo in East Georgia. The main source of income for her socially vulnerable family is horticulture. Naira and her husband take care of their children and mother-in-law, but the income from horticulture is not enough for a large family. Naira always wanted to do an additional work and help her family financially, as well as become more active.
For hope of a better future, Naira took part in a Women’s Economic Empowerment project. She participated in a grant competition and purchased two sewing machines, a table and a chair. Naira equipped one small room for sewing and started a new phase of her life with enthusiasm. For the development and improvement, Naira took a tailoring course as part of the project. “It was a big happiness for me to attend the course and I am very satisfied. Now I have improved my knowledge and can offer a better service to my customers”. Although Naira is a mother of eight children and is involved in family-care activities, she always manages to devote time to the sewing business and has been receiving small orders from her villagers for four months now. “With the help of the project, I started thinking about my life in a positive way, with hope”.
Naira was going to continue her activities as usual, but she had to focus on something more important as there was a lack of face masks due to the spread of COVID-19 in the country. That is why Naira started sewing multiple usable face masks and distributed 20 of them for free to about six local families. “I wanted to contribute my own resources during this hard period and help my people as much as possible.” Unfortunately, Naira wanted to sew much more, but she didn't have enough material for that. “Because of the current situation in the country, everything is closed in Akhmeta and I can't get any materials. If I had the opportunity, I would sew more face masks and provide it to the population for free.
Life is never easy for the rural women, who have to care for the family and business at the same time. As an active woman living in rural area, Naira realizes well how important a woman’s role is in the family and especially, during these hard times: “A woman should always have her own income and should be independent as well as strong. Women especially living in rural areas are in need of help, as they are very limited and have no perspective of employment”.