ქალები ქალების მხარდასაჭერად - მზექალას ისტორია
„სოფელი ხერთვისი ტურისტულ ზონაში მდებარეობს, თუმცა აქაური მოსახლეობა ამ კუთხით ნაკლებადაა დაინტერესებული. მათი ძირითადი საქმიანობა სოფლის მეურნეობა და ოჯახების მოვლაა. თუმცა, მე ყოველთვის მინდოდა, აქტიური ცხოვრება მქონოდა, საკუთარი ბიზნესი დამეწყო და ჩემი თემის სხვა ქალებსაც დავხმარებოდი.
ჩვენს სოფელში ქალთა განვითარების ხელშემწყობი პროექტები ნაკლებად ხორციელდება, ამიტომ როცა გაეროს ქალთა ორგანიზაციისა და ფონდი ტასოს ახალი ინიციატივის შესახებ შევიტყვე, მაშინვე დავინტერესდი. იმედი გამიჩნდა, რომ ჩემი თემის ქალები გაძლიერდებოდნენ როგორც პიროვნულად, ისე ეკონომიკურადაც.
ხერთვისელი ქალების გაერთიანება თავდაპირველად რთული აღმოჩნდა.  ვცდილობდი, პროექტის უპირატესობები და მისი სასარგებლო შედეგები თითოეულისთვის კარგად ამეხსნა. ქალთა ჩართულობაზე უარყოფითად აისახებოდა კაცების განწყობაც, რომლებიც პროექტს უიმედოდ უყურებდნენ და მონაწილეობის უფლებას არც ქალებს აძლევდნენ. დიდი შრომის შედეგად, საბოლოოდ 6 ქალი მაინც შევიკრიბეთ და ინიციატივაში  ჩავერთეთ. მოგვიანებით სათემო მუშაკის დამხმარეც გავხდი და მაქსიმალურად შევეცადე,  ჩემი თემის ქალები უფრო აქტიურები და წარმატებულები გამხდარიყვნენ.
პროექტის საგრანტო კონკურსშიც მივიღე მონაწილეობა და გავიმარჯვე კიდეც. მიღებული თანხით 25 კურდღელი შევიძინე და საკუთარი ბიზნესი წამოვიწყე, რომელიც საკმაოდ წარმატებულად ვითარდება. ახლა უკვე 70 კურდღელი მყავს, რომლებზეც ძალიან ვზრუნავ. კურდღლები ბუნებრივ კვებაზე მყავს, ამიტომ მათზე მოთხოვნა დიდია. რესტორნებთან მინდოდა თანამშრომლობა, მაგრამ პანდემიამ ხელი შემიშალა. თუმცა, COVID-19-ის მიუხედავად, კურდღლების გაყიდვას მაინც ვახერხებ და რაიონში მცხოვრებ მომხმარებლებს უფასო მიტანის სერვისსაც ვთავაზობ.
პროექტმა სოფელში პოზიტიური ცვლილებები მოიტანა. მისი მონაწილე ქალები გააქტიურდნენ, გაძლიერდნენ და მეტად თავდაჯერებულები გახდნენ. რაც ყველაზე მნიშვნელოვანია, მათი წარმატება სხვა ქალებისთვის სამაგალითო აღმოჩნდა. გარდა ამისა, კაცების დამოკიდებულებაც უკეთესობისკენ შეიცვალა. ბედნიერი ვარ, როცა სოფლისთვის მნიშვნელოვანი საკითხების შესახებ გადაწყვეტილების მიღების პროცესებში აქტიურად ვართ ჩართულები და ჩვენს შეხედულებებს თამამად გამოვხატავთ.
საქმიანობის განვითარებაზე სულ ვფიქრობ. რამდენიმე რესტორნის წარმომადგენლისგან უკვე მაქვს შემოთავაზება და მათთან თანამშრომლობასაც ვგეგმავ. ბიზნესის გაფართოებასთან ერთად, სხვა ქალების დახმარებაც მინდა. ვაპირებ, რამდენიმე კურდღელი გავაჩუქო, რათა ეს ბიზნესი მათაც დაიწყონ და საკუთარი შემოსავალი ჰქონდეთ“.

Women Supporting Women – Mzekala’s Story
"Although the village of Khertvisi is located in a rather tourist zone, the local population here is not active at all. Our main activities are agriculture and family care. Besides, there are almost no activities implemented in the village that promote the development of women. I always wanted to have an active life, run my own business and help other women in my community.
Fortunately, I heard about the new initiative of UN Women and Taso Foundation and I became very interested as Apindza was one of the target municipalities of the project. It gave me hope that women in my community would be empowered both personally and economically. At first, it was very difficult to unite the women living in Khertvisi in this project, I tried to explain to each of them the advantages of the project and its benefits. I would also like to highlight the role of men, who had a negative effect on women's involvement as they were looking at the project with no hope and did not allow women to participate in it. As a result of hard work, finally, 6 women came together and became actively involved in the ongoing processes of the project. Later, as part of the project, I also became an assistant of our community worker and I try my best to help women in my community become more active and successful. I also participated in a grant competition, bought 25 rabbits, and started my own business, which is developing quite successfully. Now I have 70 rabbits and I take care of them as much as possible. I feed my rabbits with the natural food and therefore, the demand for them is huge. I also wanted to collaborate with restaurants, but the pandemic prevented me from implemented this idea. Despite the Covid-19 virus, I can still sell rabbits and offer free delivery service to my customers. As a result of the Women’s Economic Empowerment project, many significant positive changes have been implemented in our village. The women participants of the project became more active, empowered and self-confident. What is more important, their success has become a good example for other women from the village. In addition, men's attitudes toward women's activism have changed positively. I am very happy when we are actively involved in the decision-making processes on important rural issues and boldly express our points of view.
In the future, I think about the development of my business. I already have offers from several restaurant representatives and plan to collaborate with them. As I expand my business, I also want to help other women in my community. So I am going to give a few of my rabbits to them for the opportunity to start their own business and have their income. Feeding the rabbits costs very expensive to me as I use natural food. Therefore, for the development of my activities, I need additional finances most of all to buy natural food for them.