სოფელში მცხოვრები ქალები ზრუნავენ ოჯახისა და თემის კეთილდღეობაზე კრიზისის დროს - თამილას ისტორია
თამილა კაპანაძე პედაგოგი და ორი შვილის დედაა ასპინძის მუნიციპალიტეტის სოფელ ტოლოშიდან. მცირე შემოსავალთან ერთად, თამილას და თავის მეუღლეს ბანკის კრედიტის დაფარვაც უწევთ, რაც დამატებით ფინანსურ პრობლემებთან არის დაკავშირებული. სწორედ ამიტომ, თამილამ გადაწყვიტა ოჯახს დახმარებოდა და დამატებითი საქმე წამოეწყო. ის ყოველთვის ეხმარებოდა სოფლის მოსახლეობას სხვადასხვა სამოსის შეკერვაში, მაგრამ ძველი საკერავი მანქანა საქმის ხარისხიანად შესრულების საშუალებას არ აძლევდა.
განვითარებაზე და უკეთეს მომავალზე ფიქრით, თამილამ გაეროს ქალთა ორგანიზაციის მიერ მხარდაჭერილ ქალთა ეკონომიკური გაძლიერების პროექტში მიიღო მონაწილეობა. ამავე პროექტის ფარგლებში მიმდინარე საგრანტო კონკურსში გაიმარჯვა და ორი საკერავი მანქანა შეიძინა. შემდეგ კი თანდათან სამკერვალო ბიზნესისთვის დაიწყო მზადება.
თამილას დიდი გეგმები ჰქონდა, თეთრეულის შეკერვასა და რეალიზებას აპირებდა, თუმცა ეს პერიოდი ქვეყანაში კოვიდ19-ის გავრცელებას დაემთხვა და თამილამ საქმიანობა სხვა მიმართულებით გააგრძელა. სოფელ ტოლოშში, ისევე როგორც საქართველოს სხვა მხარეებში კრიზისული ვითარება შეიქმნა. ადგილობრივ მოსახლეობას არ აქვს წვდომა აფთიაქებთან და მაღაზიებთან. მათთვის სულ უფრო და უფრო უარესდება საცხოვრებელი პირობები. პანდემიის გამო, გაიზარდა მოთხოვნა პირბადეებზე. სწორედ ამიტომ, თამილამ გადაწყვიტა თემს დახმარებოდა ამ რთულ პერიოდში და მრავალჯერადი მოხმარების პირბადეების წარმოება დაიწყო. შემორჩენილი ქსოვილით მან 50 პირბადე შეკერა. რეკომენდაციების გათვალისწინებით და ჰიგიენის წესების დაცვით, თამილამ 20 პირბადე უსასყიდლოდ დაურიგა მოხუცებს სოფლის 20 ოჯახში, 30 კი გაყიდა დაახლოებით 15 ოჯახში. „ჩემს პირბადეებზე დიდი მოთხოვნაა, თუმცა ბევრს ვეღარ შევკერავ რადგან ქსოვილი მიმთავრდება და შექმნილი მდგომარეობიდან გამომდინარე ვერ ვყიდულობ შესაბამის მასალებს“.
ყველაფრის მიუხედავად თამილა იმედს არ კარგავს. ახლო მომავალში, პროექტის ფარგლებში, ჭრა-კერვის კურსის გავლასაც აპირებს, რათა უფრო განვითარდეს და ცოდნა გაიღრმავოს. „მომავალში, როცა კურსებსაც გავივლი მინდა სერვისი გავამრავალფეროვნო და ასევე, დისტანციურ გაყიდვებზეც ვიფიქრო“.

Rural Women Ensuring Well-being of Family and Community During the Crisis – Tamila`s Story
Tamila Kapanadze is a teacher and a mother of two children from the remote village of Toloshi in Aspindza municipality. Along with the small income, Tamila and her husband have to pay the bank loan, which causes additional financial problems. So Tamila decided to support her family and start an extra business. She always helped the villagers to sew different things, but she had an old sewing machine which did not let her sew properly.
Thinking about development and a better future, Tamila joined the Women`s Economic Empowerment project supported by UN Women. Within the framework of the project, she participated in the grant competition and purchased two sewing machines. Then, step by step Tamila began the preparations for the sewing business.
Tamila had big plans as she was going to sew linen and sell it, but this period coincided with the spread of COVID-19 in the country and she continued her activities in another direction. There is an emergency situation in the village of Toloshi, as in many other parts of Georgia due to the virus. Because of the long distance, the residents do not have access to pharmacies and various stores. Life is becoming more difficult for locals. Due to the pandemic, the demand on face masks has increased. That is why Tamila decided to help her community during this difficult period and started production of multiple using masks.  With already remained material she sewed 50 face masks. Following the recommendations and hygiene standards, Tamila distributed 20 masks free of charge to the elderly in 20 families from the village, and sold 30 in about 15 families. “There is a high demand on my face masks, but I can`t sew more because the resources that I use for sewing are running out. Due to the current situation, I can no longer buy the relevant materials”.
Despite everything, Tamila does not lose hope. In the framework of the project, she plans to take a sewing course to further development and knowledge improvement. “In future, when I take courses, I want to diversify the service and also think about remote sales as well”.
The project “Women`s Economic Empowerment through Social Mobilization and Capacity Building” is funded by Swiss Agency for Development and Cooperation (SDC), Austrian Development Cooperation (ADC) and the United Nations Entity for Gender Equality and the Empowerment of Women (UN Women), implemented by Kakheti Regional Development Foundation (KRDF), Taso Foundation (TF), and CARE International in the Caucasus (CARE).